Przejdź do treści

  5 najlepszych CMS dla Twojej strony

  W ciągu parunastu lat w internecie zrodziło się wiele projektów systemów zarządzania CMS. Jedne nie przetrwały próby czasu i nie są już powszechnie używane (np. PHP-Fusion, PhpBB) a inne rozrosły się do rangi ogólnoświatowej. Wiele z obecnie stosowanych systemów CMS jest Open Source – czyli darmowa. Oczywiście żaden system nie jest idealny ale wybrałem te, które moim zdaniem są najbardziej popularne a zarazem mniej zawodne w porównaniu z innymi.

  Oto lista 5 najpopularniejszych systemów zarządzania treścią CMS:

  1. WordPress

  Według rankingów – ponad 24% stron na świecie stoi na WordPressie. Jest to najbardziej popularny system CMS Open Source, zbudowany przy pomocy PHP i MySQL. Instalacja i zarządzanie WordPressem to czysta przyjemność. Masa funkcjonalnych wtyczek oraz motywów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wbudowany edytor szablonu umożliwia dostosowanie strony do własnych potrzeb i w razie potrzeby – całkowite jego przebudowanie. Strony tworzone na tej platformie są zgodne z W3C oraz łatwe do zoptymalizowania SEO.

  2. Joomla

  Drugi z wymienionych systemów CMS jest także na licencji Open Source. W rankingu popularności systemów zarządzania treścią zajmuje słuszne drugie miejsce. Swego czasu przed zwiększeniem popularności WordPressa był to najbardziej popularny CMS. Ze względu na swoją prostotę w obsłudze i elastyczność jest obecnie wybierany prez większe firmy oraz np. do zarządzania sklepami (Virtuemart). Joomla posiada 64 wersji językowych – w tym oczywiście Polską. Do Joomli stworzonych jest bardzo duża ilość wtyczek i szablonów, dzięki czemu możemy stronę spersonalizować we własnym zakresie.

  3. Drupal

  Drupal to również CMS na licencji Open Source i został zbudowany za pomocą PHP. Najczęściej jest używany przez wiele znanych stron popularnonaukowych. W swojej konstrukcji jest zbliżony do Joomli i WordPressa. Podobnie jak wyżej wymienione CMS-y posiada wiele rozszerzeń i szablonów. Drupal kierowany jest dla bardziej skomplikowanych witryn więc jeśli chcesz stworzyć wizytówkę – najlepszy będzie Worpress..

  4. Magento

  Jest to jeden z popularniejszych systemów zarządzania sklepem internetowym – na silniku Magento działa ponad 10% wszystkich sklepów internetowych na całym świecie. Magento polecany jest dla bardziej zaawansowanych użytkowników – jest dość rozbudowany i posiada bardzo dużo ustawień. Na ten CMS dostępne jest wiele wtyczek oraz szablonów, które w większości są płatne – aczkolwiek dobrej jakości.

  5. PrestaShop

  Kolejnym z najpopularniejszych systemów CMS jest PrestaShop oparty na licencji Open Software License. System ten pozwala na programowanie i instalację dodatkowych zewnętrznych modułów np. systemów śledzenia płatności, porównywarek, przesyłek i innych. PrestaShop można dostosowywać do własnych upodobań tworząc indywidualne szablony graficzne.Jeśli chcesz abym wykonał dla Ciebie stronę na jednym z podanych CMS-ów – skontaktuj się ze mną.