Przejdź do treści

  Formy zastosowania systemu CMS WordPress

  Zarządzanie stroną internetową za pomocą panelu administracyjnego wbudowanego w system CMS WordPress jest znacznie łatwiejsze, niż ręczne zmiany w kodzie. Nie sposób wspomnieć również o łatwym dostępie do wtyczek oraz dużej ilości motywów na podstawie których możemy stworzyć naszą witrynę.

  Strony internetowe

  Strony internetowe od czasu powstania internetu stały się głównym nośnikiem informacji. Z czasem powstawały coraz bardziej wyspecjalizowane systemy CMS, jednym z nich jest WordPress.

  Z racji dużej popularności WordPressa mamy do dyspozycji dużą bazę wtyczek i motywów, dzięki czemu właściwie bez problemu zbudujemy stronę internetową dostosowaną w 100% do naszych potrzeb. Popularność ma też swoje minusy, istnieje duża baza exploitów na WordPressa a więc warto nowo stworzoną stronę odpowiednio zabezpieczyć.

  Do tego celu możemy zainstalować następujące dodatki:
  Wordfence – rozbudowany firewall z ochroną przez atakami różnego typu
  WPS Hide Login – wtyczka której zadaniem jest ukrycie dostępu do panelu administracyjnego który domyślnie wywołujemy poprzez dopisanie do adresu „wp-admin”
  36 Formy zastosowania systemów CMS
  Akismet antyspam – wtyczka ta chroni naszą stronę przed spamerskimi komentarzami
  Wymienione wtyczki to absolutne minimum, jakie polecał bym do zabezpieczenia strony opartej o WordPress.

  Blogi

  Właściwie system ten pierwotnie został stworzony z myślą o blogerach, natywnie wspiera funkcję wpisów, które możemy łatwo dodawać z poziomu frontu jak i backendu. Dzięki obsłudze blogowania, możemy stworzone wpisy rozdzielić do różnych kategorii, a kategorie te wyświetlić np. w pasku bocznym dla lepszej organizacji.

  WordPress udostępnia również darmowe miejsce na swoich serwerach oraz kreator stron, dzięki czemu utworzenie bloga staje się znacznie prostsze. Obsługa bloga hostowanego na WordPress.com jest bardzo prosta. Nowe wpisy możemy dodawać poprzez podmenu „Posty na blogu”. Analogicznie jak w przypadku korzystania z instalacji WordPressa mamy możliwość instalacji motywów lub wtyczek. Niestety dodatkowe wtyczki wiążą się ze zmianą planu na płatny.

  Sklepy internetowe

  Planując stworzenie sklepu internetowego warto rozważyć wtyczkę WooCommerce w WordPress. Jest to obecnie jedna z lepszych propozycji na rynku e-commerce. System ten w zupełności wystarczy do utworzenia dość dużego serwisu.

  Zdecydowaną zaletą tego CMS’a jest mnogość wtyczek oraz motywów, dzięki czemu możemy go bardzo mocno zmodyfikować i dostosować naszych potrzeb. WooCommerce jest rozwiązaniem open-source a więc nie ponosimy żadnych kosztów w związku z jego zakupem jak i późniejszą obsługą.

  Zachęcam Cię również do lektury mojego poprzedniego artykułu dotyczącego stron one-page. Jeśli chcesz abym wykonał dla Ciebie stronę internetową, blog lub sklep oparty o CMS WordPress – skontaktuj się ze mną.